Kreatív hagyományőrzés Szurdokpüspökiben: palócok maradnak!

31 okt. 2012 Administrator

szurdokp2Az idősebbek szakemberek közreműködésével adják át tudásukat a gyerekeknek a Nógrád megyei Szurdokpüspökiben indult hagyományőrző program keretében. 
Az óvodások és iskolások képző- és előadóművészetet tanulnak így, de meg akarják őrizni a palóc nyelvjárást és a tájszavakat is.

Szurdokpüspöki önkormányzata 30 millió forintot nyert erre a célra a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) pályázatán, ez a pénz teljes egészében fedezi a kiadásokat.
Az október közepén indult projekt keretében két kreatív területen tartanak foglalkozásokat 27 hónapon keresztül: a képzőművészeten belül grafikával, festészettel és tűzzománccal, az előadóművészetben pedig néptánccal és színjátszással foglalkoznak.

A nyolc csoportot pedagógusok és kortárs művészek vezetik, munkájuk eredményéről évente négy alkalommal bemutatókon adnak számot, méghozzá úgy, hogy helyi, kistérségi, megyei és országos szinten is bemutatkoznak.

szurdokp1A néptáncosok szurdokpüspöki, illetve palóc koreográfiák alapján tanulják a táncokat, és a színjátszásban is olyan elemek jelennek meg, mint a fonó vagy a szüreti mulatság.
Együttműködő partner a programban a jobbára idősebbekre építő Szurdokpüspöki Hagyományőrző Együttes, ők, és más helyi hagyományőrzők is foglalkoznak majd a gyerekekkel. A színházi próbákra például meghívnak a palóc nyelvjárást jól beszélő időseket, akik a kiejtésben és a tájszavak felelevenítésében segíthetnek.

Minden csoport felkeresi a faluban létrehozott Múltunk házát, ahol szintén az öregek beszélnek a régi életről, ők mondják el, melyik fiókba kellett tenni a fehér kendőt vagy a színes viseletet, és hogy hívják a viselet egyes darabjait.

Az Európai Unió támogatásával megvalósuló programban műtermet és próbatermet alakítanak ki az iskolaidőn kívüli foglalkozások számára. A generációk közötti napi kapcsolatot azzal is megteremtik, hogy a próbatermet a jakabfalvi településrészi idősek napközi otthonában hozzák létre, ilyen módon is az élő helyi tudásra támaszkodhatnak a gyerekek.

A program részeként Szurdokpüspöki gyermeknevelésének történetét kutatja és mutatja be júniusban helytörténeti kiadványban Szomszéd András nyugalmazott főlevéltáros, a könyvtárat pedig 750 ezer forint értékben szakkönyvek beszerzésével segíti a pályázat – írta az MTI.

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek