Húsvéti sajtnapokkal kezdődik az idei Vidékjáró

14 márc. 2015 Administrator

Ebben az évben is lesz Vidékjáró! A népszerű programsorozat immár hagyományosan a Húsvéti sajtnapokkal kezdődik.

sajtgarabonciasA Vidékjáró együttműködésnek és az országot átszövő hálózatnak köszönhetően létrejött Vidékjáró országos rendezvénysorozat célja, hogy a vidéki Magyarország természeti és kulturális értékeit népszerűsítse turisztikai attrakciókon, csomagajánlatokon és országos programsorozatokon keresztül.

Mindez 5 alappillér mentén történik:

1. ökoturizmus
2. helyi termékek
3. bor/gasztronómia
4. vallási turizmus
5. hagyományőrzés

Ökoturizmus

A Vidékjáró keretében a Magyar Nemzeti Parkok az év további időszakában három kiemelt programsorozattal vesznek részt a természetvédelem, a környezettudatosság és a fenntartható fejlődés népszerűsítésében.

Április 13-18.: Csillagséták nemzeti parkjainkban

A szakképzett vezetők távoli galaxisok, bolygók és csillagok világába kalauzolják el az érdeklődőket.

Október 3. és október 10.: Geotóp-nap, a Földtudományi értékek napja

A szakvezetéses túrák egyfajta „időutazást” tesznek lehetővé. Bepillantást nyerhetünk olyan évmilliókkal ezelőtti földtörténeti eseményekbe, melyek máig meghatározzák környezetünk arculatát. 

okonap1Október 23-25.: Nemzeti parkok és natúrparkok ízei. (Új kezdeményezés!)

A program célja a Nemzeti Parki Termék védjeggyel rendelkező termelők, gazdálkodók, valamint a natúrparkok életében kiemelkedő szerepet betöltő helyi termelők termékeinek bemutatása, megismertetése az érdeklődőkkel.  

Május 24-25.: ZöME-programok

A ZöME (a hazai zöldutak hálózatának koordináló szervezete) változatos, aktív és környezettudatos kikapcsolódási lehetőségeket ajánl a családok számára a pünkösdi hétvégére. Kedv és igény szerint kerékpáros, gyalogos, sőt lovas programok közül is lehet majd választani.

Bor/gasztronómia és helyi termékek

Gasztronómiai és egyéb turisztikai attrakciót kínáló tematikus napjaink alapját a helyi termék és kézműves élelmiszer előállítók adják, hiszen a bemutatók, gazdaság- és üzemlátogatások mellett ők biztosítják a vidéki éttermek, csárdák, borászatok és falusi vendégasztal szolgáltatók gasztronómiai kínálatához az alapanyagot és a tájjellegű terítéket. 

acspince2A Vidékjáró e téma köré szervezett tematikus napjai a következők:  

Április 6.: Húsvéti sajtnapok 

A KKASE- Sajtkészítők Egyesülete a program keretében minél szélesebb körben szeretné megismertetni a  magyar kézműves sajtokat és azok készítőit.

A rendezvényeken családok, baráti társaságok sajtkészítő műhelyekbe látogathatnak el bepillantást nyerve a sajtok elkészítésének munkafolyamataiba, de természetesen lesz lehetőség kóstolásra és vásárlásra is. Az érdeklődők megnézhetik a gazdaságot, az állatokat, sőt magát a fejést is, valamint megismerhetik a feldolgozás során alkalmazott eszközöket. A sajtnapok lehetőséget adnak arra, hogy a termelők és vásárlók közötti bizalom kialakuljon és megerősödjön.

csirke1xJúnius 13-14.: Főzz élményt – egy hétvége a falusi vendégasztal szolgáltatókkal
Azoknak a vállalkozó szellemű családoknak és baráti társaságoknak ajánljuk a programot, akik elég bátorságot éreznek magukban egy közös főzéshez. Az érdeklődők gazdákhoz, tanyákra vagy vidéki udvarokra látogathatnak el, hogy megismerkedjenek a tájjellegű ételek elkészítésével. A kóstolás és vásárlási lehetőség mellett a legfontosabb, hogy elbeszélgethetnek a vendégasztal szolgáltatóval, feltehetik kérdéseiket és titkokat leshetnek el.

Június 26- július 12 : Levendula hetek

A program, a levendula virágzásának, és részben aratásának idejével esik egybe. A levendula termesztése  évszázados múltra tekint vissza, felhasználás szempontjából az egyik legsokoldalúbb gyógynövény.A levendula hetek keretében a látogatók megismerkedhetnek a levendula gyógyhatásaival,felhasználási lehetőségeivel , a belőle készült gyógynövényes termékekkel és egyben bepillantást is nyerhetnek a levendula feldolgozás egyes folyamataiba.

levendtihany3November 21-29: András-napi disznótoros napok

András nap környéke hagyományosan összefonódott a disznóvágással kapcsolatos “teendőkkel”.   Számos  vidéki  csárda  és falusi vendégasztal szolgáltató a mai napig őrzi a disznótoroshoz kapcsolódó  receptjeit, a disznóvágási hagyományok ápolását. A  magyar emberek egyre szívesebben járnak olyan helyekre, ahol  a feltálalt ételek hagyományos receptúra alapján, megbízható, kiváló minőségű alapanyagokból készülnek, megőrizve a valódi ízeket.

Vallási turizmus

A Vidékjáró szakrális vetületű tematikus napjainak legnagyobb hozadéka a vallási és kulturális örökség továbbadása, a szerzetesrendek kínálatának és turisztikai fejlesztéseinek megteremtése, kegyhelyek, mint művészettörténeti, kultúrtörténeti érdekességek összegyűjtése és megjelenítése. 

Augusztus 15-19.: Gyógynövényhét Pannonhalmán; Kolostori termékek vására; Magyar Világörökségek utcája

Nagyboldogasszony napján gyógynövényáldással egybekötve a Pannonhalmi Főapátság megnyitja a Gyógynövényhetek elnevezésű programját és ezzel párhuzamosan, augusztus 19-ig a Kolostori termékek vásárát és a magyar Világörökségek utcája címet viselő rendezvényt, ahol a három bencés apátság mellett a premontrei és a kismarosi ciszterci nővérek mutatják be monostori termékeiket. Emellett olyan világörökségi helyszínek termékeivel és képviselőivel lehet találkozni majd Pannonhalmán, mint Tokaj vagy Hollókő. 

Szeptember 19-28.: Ars -Sacra Fesztivál és a Nyitott Templomok Napja

arssacra2Az Ars-Sacra Fesztivál immár nyolc éve van jelen a magyar fesztiválpalettán. Kulturális örökségünk és a kortárs művészek zsidó-keresztény kultúrkörhöz tartozó alkotásainak bemutatásával irányítja figyelmünket az evilági életen túlmutató szakralitás jelenvalóságára.

Hagyományőrzés

A vidéki  turizmus területén az egyik leginkább magától értetődő, legtermészetesebb vonzerő a hagyomány. Teljesen természetes, hogy a vendég az adott táj vagy település természeti értékein kívül annak kultúrájára kíváncsi. Így értékelődik fel és jelent attrakciót a helyi tradíció.

Táncház, legendák, kézműves mesterségek – az összekötő kapocs a néphagyomány és a vidék egymást kölcsönösen erősítő összefonódása. A Vidékjáró 4 tematikus programot is e köré szervez. 

tajhaznagykoruÁprilis 25-26.: Tájházak Napja a Magyarországi Tájházak Szövetség által koordinálva 

Az esemény Szent György ünnepéhez kötődik, ahhoz az időszakhoz, mely április végén a tavaszi megújulást hozza. A paraszti kultúrában a nevezetes dátum, április 24. összekapcsolódott a természet ébredésével, az állatkihajtással, a remények szárba szökkenésével

Május 1-3.: Legendás Vidékjáró Napok  

A program célja, hogy minél szélesebb körben megismertessük az összegyűjtött mondákon, legendákon keresztül (betyárok, boszorkányok, várurak, királyok, szentek, híres zarándokok, ősi mondák) azokat a helyszíneket, falvakat, településeket és turisztikai látnivalókat, melyek történelmi múltjukon túl turisztikai és hagyományőrző szempontból is kiemelkedőek. Emellett a régi értékek felkutatását, kézműves termékek, foglalkozások népszerűsítését is rendkívül fontosnak tartjuk.

Május 9-10.: Táncház Napja

tanchaz1A Hagyományok Háza Baráti Köre Egyesület civil kezdeményezése, mely azért jött létre, hogy megmutassák a több mint 40 éves táncház mozgalom értékeit. A Táncház Napja rendezvény tudatosan az önkéntességre épül, ezzel is hangsúlyozva a táncház mozgalom alulról jövő, közösségi szerveződését, a közösségek alkotó erejét. Cél, hogy ország- és világszerte minél több program csatlakozzon, minél több helyen szóljon a népzene, lehessen táncolni, táncot tanulni.

További információk a videkjaro.hu weblapon találhatók.

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek