Miért alszanak a finn babák dobozban?

16 okt. 2015 Szilágyi Diána

A kismamáknak adott doboz ma már egyfajta szimbólum is Finnországban: az emberek közötti egyenlőség és a gyerekek fontosságának jelképeként van jelen.

finnbaba4

 

Úgy 75 évvel ezelőtt történt, hogy a finn kismamák először kaptak kartondobozt az államtól. De nem üreset: a doboz egyfajta kezdőcsomag volt, amelyben babaruhákat, ágyneműket és játékokat is találhattak. A dobozt pedig kiságyként is használhatták. Sokak szerint ennek az intézkedésnek köszönhető, hogy mára Finnország büszkélkedhet a világ egyik legalacsonyabb újszülöttkori halálozási arányával.

 

A hagyomány az 1930-as évekig nyúlik vissza

 

Minden finn újszülött részesülhet benne, ha édesanyja a terhessége első négy hónapjában megjelenik a terhesgondozáson. Mindegy, hogy milyen családi háttérrel rendelkeznek, ez a doboz egyfajta egyenlő elindulást ad nekik az élethez. Az állam által biztosított kismamacsomagot ma is megkapja minden várandós Finnországban.

 

A csomagban ma is babaruhákat, egy hálózsákot, kültéri felszerelést, fürdőkozmetikumok a babának, pelenkák, ágyneműk és egy kisméretű matrac. No, így lesz a kartondobozból egy finn újszülött első alvóhelye.

 

A finn édesanyák egyébként két lehetőségből választhatnak: vagy a dobozt kérik az államtól, vagy pénzbeli támogatást, amelynek összege 140 euro – vagyis kb. 42 000 forint. De a mamák 95%-a a tapasztalatok szerint a dobozt választja, hiszen annak tartalma a fenti összegnél jóval többet ér.

A kezdőcsomag, mint állami támogatás 1938-ban még csak a hátrányos anyagi helyzetű családokat illette meg, aztán 1949-ben ez megváltozott. Akkortól bárki kérhette a dobozt, ha a negyedik terhességi hónap betöltése előtt megjelent a terhesgondozáson. Így a kartondoboz nemcsak azokkal a dolgokkal látta el a kismamákat, melyre majd gyermekük születése után szükségük lehet, de nagyban hozzájárult ahhoz is, hogy a várandós anyukák eljussanak a terhességük során orvoshoz.

 

finnbaba3

 

Az 1930-as években Finnország még szegény országnak számított és az újszülött kori halálozások aránya is roppant magas volt – minden ezer babából 65 kicsit elvesztettek szülei. Ám pár évtized alatt bebizonyosodott, hogy ez az arány sikeresen javítható - a jelenlegi statisztikák szerint Finnországban ez a szám tíz alá csökkent. Persze, ehhez elengedhetetlen volt az is, hogy a ’60-as években bevezették az nemzeti egészségbiztosítási rendszert és a központi kórházhálózatot.

Mostanra a kartondoboz az anyává válás jelképe lett Finnországban nők generációi számára. A családtagok általában mind kíváncsiak, hogy a kismama által átvett doboz milyen holmikat rejt. A ma már nagymamakorú asszonyok között is sokan vannak, akik hálásak azért, hogy a gyermeket várók mondhatni természetes bizonytalanságát feloldotta egy kartondoboz, mely minden olyan holmit tartalmaz, amelyre egy újszülött ellátásánál szükség lehet.

 

Sok családnak a doboz nem anyagi értelemben bizonyul felbecsülhetetlen értékűnek: ezzel a juttatással a kismamák rengeteg időt is megspórolnak, melyet egyébként a babaholmik árának összehasonlításával és a felszerelések beszerzésével töltenének. Hiszen nem kell utánajárni, hogy mi kell a babának, mit hol lehet kapni, és mit hol lehet a legjobb áron megvásárolni. A doboz további előnye, hogy a tartalmát kitevő ruhaféléket a lányok és a fiúk is hordhatják, hiszen azok uniszexek.

 

Természetesen az elmúlt években sokat változott, hogy mit is rejt a doboz. A 30-as és 40-es években még textilanyagok voltak benne, hiszen ekkortájt az anyák előszeretettel varrtak saját maguk születendő babájuk részére. A II. világháború alatt a pamut és flanel anyagfélékre a Védelmi Minisztériumnak is szüksége volt, így az anyagok egy részét papírlepedőkkel és ruhapólyával váltották ki. Az 1950-es években a készre varrt ruhák száma hirtelen megugrott a dobozok összetételében, majd a ’60-’70-es években ezeket már modern, rugalmas szövetekből állították elő.

 

finnbaba2

 

A hálózsák például 1968-ban került a csomagba, a rákövetkező évben pedig felbukkant az eldobható pelenka is a doboz kínálatában. Ez utóbbi mondjuk nem sokáig kapott helyet benne: az ezredfordulón az eldobható pelenkák helyét a mosható pelenkák változzák fel környezetvédelmi okok miatt. Mert a dobozzal a cél egyúttal a jó szülői gyakorlatok erősítése is.

 

Ebből a célból kerültek ki a cumisüvegek és cumik is egyszer csak a dobozból – inkább a szoptatást szerették volna propagálni. A döntésnek köszönhetően egyébként a szoptató anyák aránya ugrásszerűen meg is nőtt.

Hasonló okokból került a pakkba a képeskönyv is, nem titkolt cél vele az, hogy felkeltsék a kicsik kíváncsiságát a könyvek és később lehetőleg az olvasás iránt is.

Forrás: babanet.hu

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek