Dióhéjban a dióról: megérdemli, hogy szeressük!

22 máj. 2014 Administrator

A dió optimális egészséget, szellemiséget, rejtett bölcsességet szimbolizál.  „Kinézete” miatt rég az ember egyik legfontosabb szervével azonosították.

diofa1Nehéz lenne túlbecsülni a potenciális egészségügyi előnyeit. A dió magas kalóriatartalmú étel, ám nagyon gazdag telítetlen zsírsavakban, amelyek segíthetnek megőrizni az erek rugalmasságát, ennél fogva gyulladáscsökkentő hatása segít csökkenteni a vérnyomás, a szívkoszorúér-betegség, a stroke és az emlő-, vastagbél- és prosztatarák kockázatát.

Gyulladáscsökkentő előnyei miatt joggal állhat a ranglétra legmagasabb fokára. Megelőzésképp napi 25 g dió fogyasztásával gondoskodhatunk az omega-3 zsírsav bevitelről, védelmet nyújhat metabolikus szindróma, szív-és érrendszeri problémák esetén valamint hozzájárul a 2. típusú cukorbetegség elleni védekezéshez is. Természetesen a már kialakult betegséget nem gyógyítja, viszont a megelőzésben sokat segíthet. Általános hiedelemmé vált, hogy a dióbél a legtöbb agyi betegség gyógyítására jó.

Dió a meghatározó
A dió tartalmaz fehérjét, ásványi anyagokat (Mg, K, Ca) és vitaminokat (E-, B-vitamin). Gyógyhatását tekintve gyulladáscsökkentő, vérzéscsillapító, fertőtlenítő, összehúzó hatású. Teája elsősorban gyomor- és bélhurut, hasmenés kezelésére ajánlott. A dió gazdag energiaforrás, egészségünkre hasznos tápanyagokat tartalmaz, ásványi anyagokat, antioxidánsokat és vitaminokat, amelyek nélkülözhetetlenek az optimális egészség megőrzéséhez.

zolddio2Rendszeres fogyasztása segít csökkenteni az LDL vagy “rossz koleszterin”, és növelni a HDL vagy “jó koleszterin” szintjét a vérben.  Mindössze napi hat szem dióval segíthetünk semlegesíteni a betegséget okozó szabadgyököket a szervezetben. Ráadásul kiváló E-vitamin forrás, ami erőteljes antioxidáns, egyfajta védőpajzsként működnek az ártalmas szabadgyökökkel szemben.

Gyógytea vagy ülőfürdő a diófa leveléből
1,5 dl forró vízhez adjunk 1,5 g szárított diólevelet majd szűrjük le. Napi maximum 3 csészével javasolt, gyomorfekélyben szenvedők ne fogyasszák! Levelének forrázatát bátran használjuk borogatásként, izzadás ellen, illetve fekélyek, ekcéma, akne gyógyítására, gargalizálva torokgyulladás esetén lehet hatásos, ülőfürdőként pedig aranyér kezelésére lehet alkalmas. Nagyon jó hatással van az ekcémás és pattanásos, illetve a nagyon száraz bőrre.

Dióolaj és dióhéj
A dióból sajtolt olaj hajhullás esetén jó bedörzsölő szer. A dió felhasználásával kozmetikumok is készülnek, a szárított dió hajfestésre házilag is használható. A dió héjából teát készítünk tetszés szerinti arányokkal, de fél liter vízhez legalább 5-6 diót adunk, állni hagyjuk, majd ezt visszük fel a nedves hajra, 20-30 percig rajta hagyjuk, végül kiöblítjük és hagyományos módon, samponnal hajat mosunk.

Allergiás reakciók
A dióvaj is nagyon népszerű, különösen a földimogyoró allergiában szenvedőknek. A dió allergia egyfajta túlérzékenységi reakciót válthat ki, előfordul, hogy valaki nem bírja a diófa illatát. Az érzékeny gyomrúak a diólevél-tea ivására émelygéssel, hányással reagálhatnak. Kialakulhatnak súlyos tünetek, mint például hasi fájdalom, hányás, légzési nehézség. Arra érdemes odafigyelnünk, hogy a dióban meglévő hámösszehúzó hatású anyagok, a túlzott dióbél-fogyasztás során a vérereket is összehúzhatják. Ha a homlokunkban görcsöt érzünk, előre jelezheti, hogy agyérgörcsökre vagyunk hajlamosak. Ugyanez az összehúzó hatás növeli a véralvadást, ezért vénafalgyulladásban szenvedőknek a dióból készült készítmények belsőleg nem ajánlhatóak.

A dió pucolására, vagyis a héjból való kiválogatásra nincs technika, kézzel kell végezni. Idézzük fel diótöréssel a francia falvakban megrendezett diófesztiválok hangulatát. Megérdemli, hogy szeressük!

Forrás: impulsermagazin.hu

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek