Meglelni fűben, fában az orvosságot - Székely teák az életerőtől a táltosig

12 aug. 2015 Kovács Eszter

Kis földi paradicsom, különleges mini mikroklíma a szentábrahámi gyógynövényes kert: a két patak találkozásánál lévő „félszigeten” több mint százféle gyógy- és fűszernövényt termeszt Csíki Emese és családja.
A növénytermesztést lelki töltettel gazdagítják, így a szentábrahámi teák és fűszerek még ízesebbek, még szívmelengetőbbek lesznek. A cél nem kizsákmányolni, kihasználni, megmérgezni a természetet, hanem szimbiózisban élni vele.

Történelmi kúria, különleges mikroklíma
A háromszázéves szentábrahámi kúria egy hektáros kertjét jobbról az Ingpatak, balról pedig a Gagy-pataka öleli közre: a felújított kúria most családi ház, mögötte terül el az illatozó, sokszínű gyógynövényes kert. „Nagyon különleges mikroklímája van ennek a kis félszigetnek, és értelemszerűen nagyon jó a vízellátása, ennek köszönhetjük, hogy ilyen jól fejlődnek itt a növények” – magyarázta Csíki Emese, a kert kialakítója, gondozója. A csíkszeredai származású, kétgyermekes anya évekig Budapesten dolgozott egy emberjogi szervezetnél, bevallása szerint akkor kevésbé érdekelték a gyógynövények. „Szívesen kortyolgattam gyermekként édesanyám gyógynövényteáit, de soha nem gondoltam, hogy gyógynövénytermesztéssel foglalkozhatnék” – árulta el.
A szentábrahámi Fábián Béla bácsi tulajdonában lévő kúriát először 2003-ban látta, akkor még semmi pénzért sem kellett volna neki, jegyezte meg. „A korábbi tulajdonos beleöregedett és belebetegedett a bennvaló fenntartásába, aztán az ingatlant a régi rendszerben államosították, szörnyű állapotba került, akárcsak a mellette lévő malom épülete.

Nagy fába vágták a fejszéjüket
Az ingatlant holland párommal közösen vásároltuk meg, és 2006-ban költöztünk is, elsődlegesen azzal a céllal, hogy rendbe tegyük a kúriát, majd a régi malom épületét” – mesélte Csíki Emese. Időközben azonban kiderült, hogy nemcsak a kúria felújítása vár az asszonyra és fiaira feladatként: 2012-ben, miután párja hirtelen elhunyt, az általa létrehozott kert a család fennmaradó tagjaira marad. Nagy szeretettel vették a feladatot – jegyezte meg a gyógynövényes kert asszonya –, akkor azonban még nem tudták, mekkora fába vágták a fejszéjüket. A kúriában időközben családi házat alakítottak ki, a malomépület azonban továbbra is felújításra vár: előbb viszont arra koncentráltak, hogy a gyógynövényes és fűszerkertből olyan vállalkozást építsenek fel, amelyből a család megél.
„Sáfránnyal kezdtük, hiszen páromnak az volt a terve, hogy sáfrányültetvényt hozunk létre Erdélyben. A sáfránytermesztés nagy közösségi munkát igényel, hiszen a sáfrányok pici porzóit kézzel szedik ki az asszonyok, rengeteg munka van vele. Azokban az országokban, ahol működik a sáfránytermesztés, csodálatos közösségek épülnek fel a sáfrányföldek mellé. Nekünk ez volt az elképzelésünk, úgyhogy az egész kert be volt ültetve sáfránnyal” – elevenítette fel a házigazda. A sáfrány tavasszal bontja levelét, nyárára teljesen elszárad, és októberben, amikor már minden növény elpusztult, elkezd virágozni. „Ez lényegében azt jelenti, hogy egész nyáron nem lehet tudni, merre tartanak a növények: csak a sorokból tudtunk következtetni, hogy hol kell kapálni. A sáfrány végül abszolút nem bírta a klímát, és mi sem bírtuk a gyom irtását. Nem tudtuk elérni, hogy a sáfránytermesztés bio módon jól működjön, úgyhogy felmondtunk vele. Innen kezdődött a fűszeres gondolat” – magyarázta.

Száznál több növény pompázik a kertben
A kertben jelenleg száznál is több növény van, beleértve mindent, ami akár vadon is megterem a területen. „Az akác és a bodza például vadon terem, de ezek virágait, illetve a bodza gyümölcsét is begyűjtjük, és a teákba tesszük. Olyan növények is vannak, amelyekből kevés van. Ilyen például a muskotályzsálya, ami most dísze a kertnek, de nem tervezem nagyobb mennyiségben termeszteni” – sorolta a házigazda. Gyümölcsfák és -bokrok is tarkítják a kertet, termésük aszalva szintén a különleges teakeverékekbe kerül.
„Azon kívül, hogy megélünk a gyógynövényes kertből, azt is eldöntöttük, hogy a lehető legjobb minőségű teákat és termékeket szeretnénk piacra dobni. Nem szeretnénk átlagosak lenni, hisz ha már csinálunk valamit, akkor legyünk azon a területen nagyon jók” – hangsúlyozza Csíki Emese. A gyógynövényes kertben tehát kizárólag kézműves szálas teák készülnek.


Forrás: szekelyhon.ro

 

 

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek