Geresdlakon már finnek is őrzik a magyar hagyományokat

09 júl. 2012 Hárságyi Margit

geresdlak5Mohács és Pécsvárad tengelyében, a 6-os út közelében csodálatos természeti környezetben fekszik Geresdlak, ez a finnek, svábok és magyarok lakta falu.

A főúttól tíz kilométerre príma utakkal, gáz-, víz- és telefonvezetékekkel ellátott településen a finnek, magyarok, svábok egyaránt békében és barátságban élnek egymással. Talán azért, mert a település lakosai gondosan őrzik a hagyományokat, az újonnan jött nyelvrokonainkat pedig a jólelkű szomszédok természetességükkel nyerik meg - írja az MTI-Press.

A ligetek, völgyek, patakok fölött dombhátakra futnak az utak a Geresd, Püspöklak és Kisgeresd községekből 1968-ban egyesült Geresdlakon. A módos gazdák lakta tornácos porták - gondozott kertekkel, pincékkel - a sváb lakosság vasszorgalmát dicsérik. Mára már csak a lakosság hatvan százaléka sváb, a többi magyar és finn, azaz mi finnugorok is hazára leltünk itt.

Ggeresdlak1eresdlak igazi különlegességét az a 24 finn család adja, amely az utóbbi 10 évben folyamatosan vásárolja a házakat, és rendezkedik be pihenős, nordic walkingos, festegetős életre, pincejárásra, barátkozásra.

- Tíz-tizenkét éve a Hunyadi utca kettőbe telepedett le egy vállalkozó, Mauri, aki internetes újságban keresett parasztházat - idézi fel a kezdeteket Habjánecz Tibor polgármester. - Ő volt az első fecske, ahogy saját magát is hívja, mivel az évek során kiválóan megtanult magyarul. Gyakran jár az önkormányzatba, legutóbb ő kezdeményezte, hogy kellene egy szlogen Geresdlaknak; díjakat ajánlott föl, közvélemény-kutatást szervezett, végül az „Együtt sikeresek vagyunk” győzött. Valószínűleg ő ajánlott bennünket, amikor Karjalából újságírók magyarországi útját tervezték. 2007. június 6-án jöttek el hozzánk, akkor egy egész napos finn-magyar falunapot rendeztünk nekik, és közben kértük őket, hogy segítsenek finn testvértelepülést találnunk. Pillanatok alatt kiderült, hogy három falu is jelentkezett, mi pedig nem álltunk ellen, legyen akkor három finn testvértelepülése Geresdlaknak. Azóta természetesen hivatalosan is megtörtént a kapcsolatfelvétel, és mi mindent megteszünk azért, hogy gazdagodjon, ne csupán fennmaradjon mindaz, amibe belefogtunk.
    
geresdlak2A falu megtanulta Finnország történetét, együtt emlékeznek meg a nemzeti ünnepekről, a Kalevala-napról, a függetlenség napjáról, a tavaszköszöntőről, a vappuról és a Szent Iván-éjről. Bár ilyenkor a finnek inkább egymást hívják meg pincelátogatásra vagy kerti sütögetésre. Amúgy sem gyakori, hogy a házukba invitálnák a látogatót, az otthonuk nem olyan nyitott az idegen számára, mint a magyaroké.

Olavi Lindblad televíziós rendező hívta meg a Helsinki Fiúkórust a templomba énekelni: a világhírű kórus európai turnéjának egyik állomása volt Geresdlak. A rendező aktív pihenéssel tölti gyarapodó szabad idejét, ugyanis lassan készül nyugdíjba menni. Itt élő honfitársairól elmondja, hogy vannak közöttük orvosok, mérnökök, tanárok, főleg az ötven feletti korosztály vesz itt házat, őket aztán gyakran látogatják barátaik is, akik hosszabb-rövidebb időt töltenek a településen.
Saaristo Sisko zenetanárnő orvos férjével már öt éve háztulajdonos a faluban. A tanárnő segíti a helyi Pacsirta kórus munkáját, akik nem csupán sváb, magyar, hanem most már finn dalokat is felvettek repertoárjukba.

geresdlak4A finn családok többsége márciustól a tél beálltáig műveli a kertjét, gondozza gyümölcsfáit, és már bort is termelnek néhányan. Minden bizonnyal megfogja őket a szívélyesség, a természetes gondoskodás, amellyel körülveszik őket.

A Liliom utca finn nevet is kapott, Liljakatúnak hívják, ahol a kis kocsmában szótárt készítenek, mert kellenek a finn szavak a megértéshez. Van olyan vendégük, akinek napi szertartásához tartozik a reggeli kávé és multivitaminos szörp, amihez jó egy kicsit beszélgetni is.

geresdlak6A faluban sok helyen tűnik fel a szauna, és nem csak a finnek házainál. Már 15 családnak van „izzasztókamrája”, így a település akár Magyarország szauna nagyhatalmának is nevezhető, hiszen az egy főre jutó szaunák száma itt a legtöbb az országban. Épült két finn jellegű faház is - igazság szerint székely gerendaház -, mindkettő szaunával. Így a magyar vendéglátók is egyre inkább élvezhetik a „finn paradicsomot”.

A sok különlegesség mellé még egy: a Gőzgombóc fesztivál. Október 13-án hatodik alkalommal készül majd a jellegzetes sváb étel, amelyet az egész, svábok által sűrűn lakott környéken ismernek. Főleg innen érkeznek majd versenyző csapatok, de jönnek még Ausztriából is. Nem csupán ők fognak „megküzdeni” egymással, hanem a népviseletek, a terítékek is, egyszóval a hagyomány.

Fotók: geresdlak.hu

Ezek is érdekelhetnek

Sokszinűvidék.hu - Ahol a jó élet lakik - 2015

 

Kiemeltek